Taikos pr. 141, LT-94284, Klaipėda
Tel.
Mob. 8 685 58698
litaupa@gmail.com
Graikija
Admistracinė sistema
Įvažiavimo procedūros
Per 8 dienas nuo atvykimo į Graikiją Jūs apie tai turite pranešti užsieniečių departamentui (Ypiresia Allodapon) arba gyvenamosios vietos policijos įstaigai, pateikiant galiojančią identifikacinę kortelę arba pasą.
Užsieniečių departamentas Atėnų regionui:
Leoforos Alexandras, 173, Athens: Tel: +301 642.71.36 - 642.41.32 Fax: 642.71.36.
Leidimas gyventi
Per 3 mėnesius nuo atvykimo turite užsieniečių departamentui pateikti prašymą dėl leidimo gyventi.
Kartu su prašymu reikia pateikti daugybę įvairių dokumentų:
- pilnai užpildytą tam tikrą formą (ji bus pateikta);
- galiojančią identifikacinę kortelę arba pasą;
- darbdavio įsipareigojimo įdarbinti patvirtinimą, kuriame turi būti nurodytas darbo pobūdis ir trukmė;
- medicininę pažymą, išduotą kompetetingos gydymo institucijos ir patvirtinančią, kad nesergate liga, kuri gali sukelti grėsmę visuomenės sveikatai;
- 3 nuotraukas.
Leidimas gyventi galioja visoje valstybės teritorijoje mažiausiai 5 metus nuo išdavimo datos, yra automatiškai atnaujinamas ir turi būti išduotas per 6 mėnesius nuo prašymo pateikimo datos.
Darbuotojo, kuris yra ES arba EEE valstybės pilietis, šeimos nariai naudojasi tom pačiom leidimo gyventi teisėmis kaip ir darbuotojas, nepriklausomai nuo to, kurios valstybės piliečiai tie šeimos nariai yra.
Reikalingi tokie dokumentai:
- identifikacinis dokumentas, kuris suteikia teisę atvykti į šalį;
- dokumentas, išduotas šalies, iš kurios Jūs atvykote, kompetetingos institucijos įrodantis Jūsų santykius su darbuotoju;
- pilnai užpildyta tam tikra forma (ji bus pateikta);
- darbuotojo pareiškimas, patvirtinantis, kad jis turi tinkamą būstą šeimai (išnuomojamo būsto nuomos sutartis nėra reikalaujama).
Jūs turite kreiptis dėl leidimo gyventi pratęsimo, kai jo galiojimas pasibaigia. Jeigu pratęsimo metu priverstinai buvote bedarbis daugiau nei 12 mėnesių iš eilės, leidimo atnaujinimas gali būti apribotas ne mažiau nei 12 mėnesių. Pasibaigus šiam periodui kompetetingos valdžios institucijos turi atstatyti pratęsimą, net jeigu Jūs ir esate bedarbis.
Būsto paieška
77% būstų yra privatūs, 33% - nuomojami. Namai sudaro 55% gyvenamųjų patalpų, o butai – 45%. 66% gyventojų gyvena miestuose ir miesteliuose. Atėnuose yra pakankamai sunku susirasti būstą, o nuomos kainos ganėtinai aukštos.
Nuoma ir pirkimas
Peržvelkite skelbimus dienraščiuose tokiuose kaip “Ta Nea”, “Eleftheros typos”, “Eleftherotypia”, “Apogevmatini”, “Naftemporiki”, angliškame laikraštyje “Athens News” arba patys pateikite skelbimą.
Aplankykite dienraščių internetinius puslapius, pvz.:
http://active.naftemporiki.gr/realestate/
http://www.enet.gr/xe/2.htm
http://mikres-aggelies.otenet.gr/home_uk.html
http://www.hri.org/nodes/grest.html
Nuoma
Nuomos sutartis paprastai sudaroma 2 metams. Yra galimybė sudaryti ir trumpesniam periodui. Jeigu nuomos sutartis nesudaroma trumpesniam periodui, tai tam tikrais atvejais galima sutartyje nurodyti išlygą, kad Jūsų atžvilgiu sutartis baigsis, kai surasite Jus pakeičiantį subnuomininką.
Paprastai iš anksto sumokamas 2 mėnesių nuomos mokestis.
Nuosavybės įsigijimas
Kaip taisyklė, užsieniečiai gali Graikijoje įsigyti nuosavybę, išskyrus keletoje apibrėžtų pasienio zonų. Perkant nuosavybę, patartina pasinaudoti juristų paslaugomis. Yra galimybė įkeisti nekilnojamą turtą valstybiniuose bei privačiuose bankuose. Mokesčiai svyruoja nuo 11% iki 6% pirkimo kainos priklausomai nuo regiono (jeigu Jūs nesate namo savininkas, tai nereikia mokėti mokesčių už Jūsų pirmo namo pirkimą).
Vairuotojo pažymėjimas
Vairuotojo pažymėjimas, išduotas ES valstybės narėse, yra pripažįstamas įrodžius, kad jis vis dar galioja.
Dėl Informacijos apie vairuotojo pažymėjimo galite kreiptis į:
Ministry for Transport and Communication
Transport Department
Road sector
L. Siggrou 23 - Athens 11743
Tel. (+30 1) 9220 222
Diplomu pripažinimas
Visa tai taikoma graikams ir kitų tautybių asmenims, kurie studijavo užsienyje ir siekia tęsti studijas Graikijoje arba siekia profesinės karjeros toje srityje, kur būtinas aukštasis išsilavinimas. Tarpuniversitetinis centras dėl užsienyje įgytų laipsnių pripažinimo (Diapanepistimiako Kentro Anagnorisis Titlon Spoudon Allodapis – DIKATSA) turi patvirtinti užsienyje įgytų laipsnių teisėtumą ir atitikimą laipsniams, suteikiamiems Graikijos aukštojo išsilavinimo institucijų.
Dėl paaiškinimų, atnaujinamos informacijos ir pasiteiravimo dėl pripažinimo procedūros galite kreiptis į DIKATSA emailu: arba faksu at +30-1-6756709.
HELLENIC REPUBLIC Inter - University Center for the Recognition of Foreign Academic Titles (D.I.K.A.T.S.A.)
223, Messogion Ave.
11525 Athens
Tel: 6756362-6756368-6756464-6756494
Telefax: (30) (1) 6756709
E-mail:Dikatsa@otenet.gr
Mokesčiai
Bendrai kalbant, kiekvienas, kuris gyvena Graikijoje arba ketina nuolat apsigyventi šioje valstybėje, nepriklausomai nuo jo dabartinės gyvenamosios vietos, yra pajamų mokesčio subjektas. Tautybė yra neesminis dalykas.
Jūs esate apmokestinamas progresyviniu pajamų mokesčiu nuo pajamų, gautų per kalendorinius metus. Apmokestinamų pajamų ir mokesčių apskaičiavimo metu turite teisę, priklausomai nuo šeimyninės situacijos, į tam tikrus išskaitymus.
Jeigu esate darbuotojas, darbdavys padarys išskaitymus iš atlyginimo, pašalpų ir kitų piniginių išmokų pajamų mokesčio tikslais.
Akcentuotina, kad turite iš vietinio mokesčių ofiso gauti mokesčių mokėtojo kodą.
Pildant Graikijoje pirmą kartą pajamų deklaraciją, jos formos gaunamos iš finansų departamento. Užpildytą deklaraciją pateikite minėtam departamentui laikotarpiu tarp kovo pradžios ir balandžio pabaigos. Gegužės pradžioje – birželio pabaigoje būsite informuotas apie priklausančius sumokėti mokesčius.
Pajamų deklaracijoje turite nurodyti visą turtą, kurį turite Graikijoje (automobiliai, registruoti Graikijoje, namas ir pan.). Jūs taip pat turite nurodyti bet kokias pajamas, gautas kitoje valstybėje narėje. Akcentuotina, kad Graikija yra sudariusi sutartis dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo su visomis ES valstybėmis narėmis, išskyrus Airiją, Portugaliją ir Ispaniją.
Socialinė apsauga
Pagrindinė socialinės apsaugos institucija Graikijoje yra Socialinis draudimo Institutas (sutrumpintai vadinamas IKA – Idryma Koinonikon Asphaliseon). IKA sistema apima visus dirbančiuosius, kurių nedraudžia jokia kita smulkesnė speciali draudimo sistema.
Be IKA yra specialios draudimo sistemos:
- valstybės tarnautojams,
- tam tikroms dirbančiųjų asmenų kategorijoms (pvz. bankų darbuotojams, žurnalistams),
- žmonėms dirbantiems žemės ūkyje (jie apdrausti žemės ūkio draudimo organizacijoje – OGA),
- savarankiškai dirbantiems asmenims (draudžiami specialiuose draudimo fonduose, pvz. TAE).
Kiekvienai draudimo institucijai galioja skirtingos teisės normos. Socialinio draudimo išmokos, sąlygos ir formalumai, kurie turi būti įvykdyti, gali skirtis kiekvienoje institucijoje.
Kadangi IKA sistema yra didžiausia Graikijos draudimo sistema ir bendrai tarnauja kaip etalonas kitoms sistemos, tai toliau tekste ir bus pateiktas socialinės apsaugos priemonių, teikiamų IKA, aptarimas. Jeigu Jūs abejojate, kokia socialinės apsaugos sistema Jums taikytina, pasikonsultuokite su IKA teritoriniu skyriumi.
IKA sistema apima ligos, motinystės ir senatvės draudimą. Speciali institucija – OAED yra atsakinga už draudimą nuo nedarbo ir šeimos išmokas. Tačiau įmokos OAED mokamos per IKA.
Draudimo objektas pagal Graikijos socialinės apsaugos teisės normas
Dirbdami Graikijoje, Jūs turite tokią pat teisę į socialinės apsaugos išmokas kaip ir Graikijos pilietis. Jūsų šeimos nariai, kurie gyvena Graikijoje, turi tokias pat teises į išmokas kaip ir Graikijos piliečio šeimos nariai.
Pagal Graikijos socialinės apsaugos sistemą dirbantys asmenys turi teisę į šias išmokas:
- ligos ir motinystės išmokas;
- nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokas;
- invalidumo, senatvės pensijas ir išmokas mirties atveju;
- bedarbio pašalpą;
- šeimos išmokas.
Kaip tapti socialinės apsaugos draudimo subjektu?
Jums pradėjus dirbti, darbdavys privalo užpildyti visus būtinus Jūsų užsiregistravimui IKA ar kitoje draudimo institucijoje dokumentus.
Socialinio draudimo institucija išduos draudimo knygelę arba kitą draudimo dokumentą. Jeigu esate apdraustas IKA, gausite draudimo ir įmokų kortelę. Ši kortelė patvirtina, kad esate apdraustas ir padės spręsti problemas su draudimo institucija ir darbdaviu.
Jeigu esate savarankiškai dirbantis asmuo, turite užsiregistruoti pats asmeniškai socialinio draudimo institucijoje (dažniausiai tai yra TAE arba TEVE).
Įmokos IKA
Socialinio draudimo įmokos išskaičiuojamos iš atlyginimo. Dalį įmokos moka darbdavys, dalį – dirbantysis, tačiau šios įmokos nėra mokamos atskirai. Darbdavys turi pervesti visą įmokos sumą IKA, po to jis išskaito dirbančiojo įmokos dalį iš darbuotojo atlyginimo. Visos įmokos IKA sudaro 44% - 16,4% moka darbuotojas ir 28% - darbdavys.
Ką daryti jeigu nesutinkate su IKA sprendimu?
Jeigu nesutinkate su IKA vietinio skyriaus sprendimu, turite teisę per 30 dienų nuo sprendimo gavimo jį apskųsti TDE (vietiniam administravimo komitetui). Skundai dėl sprendimo, priimto dėl pensijos, turi būti paduoti per tris mėnesius, o skundai dėl ligos išmokos per vieną mėnesį.
Jeigu nesutinkate su TDE sprendimu galite per 60 dienų nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją atitinkamam administraciniam teismui.
IKA moka šias išmokas:
- išmoka natūra ligos atveju (medicininė priežiūra, vaistai ir gydymas ligoninėje);
- piniginė išmoka ligos atveju;
- motinystės išmoka.
Išmoka natūra ligos atveju
Pagal IKA sistemą teisę į sveikatos priežiūros išmokas turi šie asmenys:
- darbininkai, apdrausti pagal IKA sistemą;
- pensininkai pagal IKA sistemą, t.y. visi pensininkai, gaunantys invalidumo, senatvės ar išlaikytinių pensijas
- asmenys, gaunantys pensijas iš specialių fondų, kurie buvo apdrausti ligos draudimu kai jie dirbo;
- apdraustų asmenų ir pensininkų išlaikytiniai;
- nedirbantys asmenys, gaunantys bedarbio pašalpą.
Sąlygos
Tam, kad įgyti teisę į išmoką natūra, būtina išdirbti mažiausiai 50 dienų per kalendorinius metus prieš susirgimo dieną arba per paskutiniuosius 15 mėnesių, bet neapimant dienų, dirbtų per paskutinius 3 mėnesius.
Darbo diena atitinka draudimo dieną. Kasmetinių apmokamų atostogų dienos laikomos draudimo dienomis. Dienos, kada mokama ligos arba bedarbio pašalpa įskaitomos į draudimo dienas.
Sveikatos knygelė
Tam, kad Jūs ar Jūsų šeimos narys gautų išmoką natūra, reikia pateikti sveikatos knygelę. Tai yra kaip draudimo įrodymas, Jums kreipiantis pas gydytoją, vaistininką ar į medicinos instituciją.
Taigi, pirmas dalykas, kurį turite padaryti – kreiptis dėl asmeninės sveikatos knygelės.
Išmokos natūra , kurias turite teisę gauti
Turite teisę gauti šias išmokas:
- medicininė priežiūra;
- vaistai;
- gydymas ligoninėje;
- klinikinis tyrimas;
- terapinė, gydomoji priežiūra;
- kasdieninė ir speciali pagalba bei įtaisai, įskaitant protezus.
Šios išmokos natūra skiriamos nuo ligos, susirgimo pradžios tiek laiko, kiek tęsiasi teisė jas gauti. Teisės trukmė nurodoma sveikatos knygėje.
Piniginė išmoka ligos atveju
Visi darbininkai apdrausti ligos išmokai IKA turi teisę į piniginę išmoką ligos atveju.
Sąlygos
Turite teisę į piniginę išmoką ligos atveju, jeigu nedirbate dėl ligos, kuria susirgote ne dėl savo kaltės ir kuri tęsiasi ilgiau nei tris dienas ir jeigu turite mažiausiai 100 darbo dienų per paskutiniuosius kalendorinius metus prieš susirgimo dieną arba per ankstesniuosius 15 mėnesių, bet neįskaitant darbo dienų per paskutinius tris mėnesius.
Darbo dienos atitinka draudimo dienas. Kasmetinių apmokamų atostogų dienos įskaitomos į darbo dienas, tačiau dienos, kada mokama ligos arba bedarbio išmoka neįtraukiamos į draudimo dienas skiriant pinigines išmokas.
Išmokos dydis
Piniginė išmoka paprastai sudaro 50% apdrausto asmens kategorijos atlyginimo. Asmuo priskiriamas tam tikrai kategorijai pagal pajamų vidurkį per paskutines 30dienų per kalendorinius metus prieš dieną kada susirgo.
Pradinis koeficientas padidėja 10% kiekvieno priklausomo šeimos nario atžvilgiu, tačiau negali viršyti 70%. Bendras išmokos dydis nustatomas fiksuotu maksimumu.
Jeigu gydotės viešojoje ar privačioje ligoninėje IKA sąskaita ir neturite išlaikytinių, Jūsų piniginė išmoka bus sumažinta dviem trečdaliais.
Piniginė išmoka pradedama mokėti ketvirtą dieną po dienos, kada apie nedarbingumą buvo pranešta draudimo institucijai.
Išmokos trukmė
Išdirbus 100 dienų, išmoka mokama iki 182 dienų. Išdirbus 200 dienų per du metus prieš ligos nustatymą, išmoka mokama iki 360 dienų už tą pačią ligą.
Išmokos mokėjimas gali būti prailgintas daugiausiai iki 720 dienų, jeigu esate išdirbęs 4500 dienų arba jeigu esate išdirbęs 1500 dienų, iš kurių 600 dienų per paskutinius penkis metus prieš ligą.
Formalumai
Turite pateikti šiuos dokumentus:
- pažymą, patvirtinančią nedarbingumą. Ją išduoda IKA;
- draudimo ir įmokų kortelę;
- asmeninę sveikatos knygelę;
- šeimos sveikatos knygelę;
- darbdavio pažymą, įrodančią nepertraukiamo darbo trukmę.
Motinystės išmoka
Motinystės išmoka skiriama gimus kūdikiui. Ji apima vienkartinę kūdikio pašalpą bei nėštumo ir gimdymo pašalpą.
Į vienkartinę kūdikio pašalpą gali pretenduoti moteris, kuri yra apdrausta arba kuri gauna pensiją, lygiai taip pat ir vyrai, kurie yra apdrausti arba kurie gauna pensiją arba kurių žmonos apdraustos kaip vyrų išlaikytiniai.
Tuo tarpu tik apsidraudusios ligos ir motinystės draudimu moterys turi teisę į nėštumo ir gimdymo išmoką.
Vienkartinė kūdikio pašalpa
Teisė į šią išmoką įgyjama išdirbus mažiausiai 50 dienų per ankstesnius kalendorinius metus arba per 15 mėnesių, bet neįskaičiuojant paskutinių trijų mėnesių darbo dienų.
Nėštumo ir gimdymo pašalpa
Šios pašalpos suma yra apskaičiuojama kaip ir piniginė išmoka ligos atveju. Tačiau akcentuotina, kad nėra nustatyta maksimali šios išmokos suma.
Jeigu nedirbote, išmoka mokama už 56 dienas prieš kūdikio gimimą ir 56 dienas po gimimo.
Nėštumo ir gimdymo pašalpos gavimo sąlygos
Tam, kad gauti šią pašalpą turite būti išdirbę mažiausiai 200 dienų per paskutinius dvejus metus prieš gimdymą. Papildoma sąlyga – turite iš tikrųjų realiai nutraukti darbinę veiklą. Darbo diena atitinka draudimo dieną. Kasmetinių apmokamų atostogų dienos įskaitomos, tačiau laikas, kada buvo mokamos ligos ir bedarbio pašalpos neįskaitomas.
Jeigu esate dirbantis asmuo, tai esate apdraustas pagal IKA sistemą, šiems atvejams:
- nelaimingo atsitikimo patirto darbo procese arba susijusio su darbu (nelaimingi atsitikimai darbe);
- nelaimingo atsitikimo patirto einant į/iš darbą;
- kitų nelaimingų atsitikimų negu nelaimingi atsitikimai darbe
- ligos, susijusios su profesine rizika ir įtrauktos į oficialų profesinių ligų sąrašą.
Nelaimingi atsitikimai darbe
Turite teisę į piniginę išmoką ir išmoką natūrą nepriklausomai nuo draudimo trukmės. Kitais žodžiais tariant, nėra reikalaujamas tam tikras išdirbtų dienų skaičius norint gauti minėtas išmokas.
Jeigu po nelaimingo atsitikimo, esate laikinai ir iš dalies nedarbingas, Jūsų atvejis bus traktuojamas taip kaip ir ligos atvejis. Tačiau yra specialių taikytinų taisyklių.
Jeigu negalite pateikti 30 dirbtų dienų per kalendorinius metus prieš pranešant apie nelaimingą atsitikimą, įrodymo, išmokos suma bus nustatyta pagal atlyginimą asmenų kategorijos, kuriai esate priskirtas pagal Jūsų atlyginimo nelaimingo atsitikimo dieną dydį. Išmoka mokama nuo pranešimo apie nelaimingą atsitikimą draudimo institucijai dienos. Nėra 3 dienų laukimo periodo kaip ligos atveju, bet nedarbingumas turi tęstis ilgiau nei tris dienas.
Jeigu nelaimingas atsitikimas darbe sukėlė invalidumą arba mirtį, gausite invalidumo pensiją arba išlaikytiniams bus mokamos maitintojo netekimo išmokos.